Active Directory Kurulumu

Mustafa ERSÖZ tarafından 19.04.2020 tarihinde "active directory" kategorisine yazıldı.


          Bu makalemde sizlere Microsoft un yeni nesil Windows Server 2019 da Domain Controller kurulumundan bahsedeceğim. Domain controller kurulumunu Server Manager dan yapacağınız gibi Powershell kullanarak da yapabilirsiniz. Kuruluma başlayabiliriz.

       Active Directory kurulumuna geçmeden önce Server Adı (hostname) belirlemek gerekiyor. Hostname tanımlamak zorunlu bir işlem değildir fakat size anlamlı gelen bir hostname belirlemek faydanıza olacaktır. Ben test ortamım da hostanemi DC olarak değiştirdim.

Hostname değişikliğinden sonra TCP/IP ayarlarını DHCP den Statik hale getirmemiz gerekmektedir. Eğer statik hale getirmez isek kurulum esnasında bununla ilgili uyarı alırız. İkinci bir dikkat etmemiz gereken konu ise DNS tir. Active Directory DNS ile çalışmaktadır. Domaine alınacak clientlara da mutlaka domain controllerin dns girilmesi gerekmektedir. Bu ayarlarımızı da yaptıktan sonra bir sonra ki adıma geçebiliriz.

Server Manager’ i açıyoruz. Buradan Add roles and features e tıklıyoruz. Next diyerek bir sonra ki adıma geçiyoruz.

Installation Type kısmından Role-based or feature-based installation seçeneğini seçerek Next butonuna tıklıyoruz.

Burada ise Active Directory rolünü hangi Server a kuracağımızı belirleyerek Next butonu ile devam edelim.

Server roles kısmından Active Directory Domain Services rolünü seçiyoruz ve ardından gelecek olan pencere bu role ait Feature ların kurulacağını söylüyor. Buradan Add Feature diyerek devam ediyoruz.

DNS Server da seçerek Next butonu ile devam ediyoruz.