ProfWiz ile profilinizi domain ortamına taşıma

Mustafa ERSÖZ tarafından 19.06.2020 tarihinde "active directory" kategorisine yazıldı.


Merhaba,

Profillerinizi veya mevcut bir domainde ki profilinizi yeni domain ortamınıza nasıl taşınacağını anlatacağım. Bu makaleyi yazma sebebim ise projesini yürüttüğüm mevcut ortamlarında domain controller olmayan ve 750 clientlık bir sistemde mevcut profilleri domain ortamına nasıl taşırım dan araştırmalar sonucunda FORENSIT firmasının Profile Wizard uygulaması ile bunu yapabileceğimi buldum. Projesini yürüttüğümüz tesiste de bunu test etme imkânımız oldu ve başarılı sonuçlar aldık.

https://www.forensit.com/downloads.html link üzerinden free versiyonunu indirerek test edebilirsiniz. Ben Profile Wizar Professional Edition paketini satın alarak bu işlemi yaptım.

Haydin uygulamaya geçelim.

Lab ortamımda 1 domain controller server’ ım ve testi yapacağım 1 adet de win8.1 işletim sistemim var. Win8 üzerinde aşağıda gördüğünüz gibi Outlook’ da mail içeriğim, masaüstünde ki dosylarım ve bilgisayarımın etki alanda olmadığını da sol taraftan görebilirsiniz.

İndirme linkinten uygulamayı indirdikten sonra ProfWiz uygulamasını kuruyoruz. ProfWiz kurulumu da diğer kurulumlar gibi klasik bir kuruluma sahiptir.

Sözleşmeyi kabul ederek Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

Launch User Profile Wizard Personal Edition kutucuğuna tıklayarak Finish butonu ile uygulamayı açıyoruz.

Programımızın kurulum aşaması bitti. İleri butonu ile artık profil taşıma işlemine geçebiliriz.

Bu alanda mevcut profilimizi seçerek İleri butonuna tıklıyoruz.

Bu alanda ise;

Enter the domain, or select local computer name: Bu alana geçiş yapmak istediğimiz domain ismimizi veya domain bilgisayarımızın ismini yazıyoruz. Ben domain ismimi yazıyorum.

Enter the account name: Bu alana ise bu bilgisayarımız da ki profil yeni domainde hangi hesapta açılacak ise buraya account name(hesap adı)’ ni yazarak ileri butonu ile devam ediyoruz.

Burada ki pencereyi domain kullanıcı adımızı ve şifremizi yazarak onaylıyoruz.

Evet profil taşıma işlemimiz tamamlandı. İleri butonu ile devam edelim.