Neden Custom ISO Kullanmalıyız?

Mustafa ERSÖZ tarafından 04.06.2020 tarihinde "esxi" kategorisine yazıldı.


Merhaba,

VMware kurulumunda dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biriside Custom ISO dosyasını kullanmamızdır. Peki, neden Custom ISO dosyasını kullanmalıyız.

Her donanım kendi üreticisi ESXI için kendi oluşturdukları Custom ISO’ yu yayınlamaktadır. VMware sitesinden indirmiş olduğumuz ISO dosyası ile indirim hostumuzu kurduğumuz zaman varsayılan sürücüler gelir ve bunlar hostumuzun üzerine kurulur. VMware’ de iki farklı ISO dosyası vardır. Bunlardan birisi OEM ESXI ISO’ sudur, diğeri ise Custom ISO dosyasıdır. OEM ISO dosyaları genelde test ortamlarda rahatlıkla kullanabiliriz. Gerçek ortamlarımız da hangi marka sunucu kullanıyor isek o markaya ait var ise Custom ISO’ sunu indirip kurulumu onun üzerinden yapmamız daha uygun olacaktır.

HPE, CISCO, Lenovo, Fujitsu gibi markaların Custom ISO dosyaları bulunmaktadır. Fakat Huawei donanımın Custom ISO’ su yer almamaktadır. Saha da başıma gelen bir olayı da paylaşmak isterim.  Bir firma için Huawei sunucu üzerine Custom ISO’ sunu bulamadığım için OEM ISO ile vmware 6.7 sürümünü hostumuza kurmuştuk. Ethernet sürücülerini maalesef tanımadı. Huawei sitesinden gerekli güncel sürücüleri indirerek problemi çözmüştük.

Mutlaka kurmuş olduğunuz donanım var ise Custom ISO’ dosyasını kullanarak kurulum yapmamız bizim faydamıza olacaktır.

ESXI hostumuzun hangi ISO dosyası ile kurulduğunu öğrenmek için öğrenmek için ESXI host üzerinden Configuration üzerinden görebilirsiniz.

 

Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Kimler Neler Demiş?


Yorum Yap

ÖYLESİNE

<
>
< >

Untalya.com