VMware donanım uyumluluk sürümleri

Mustafa ERSÖZ tarafından 13.06.2020 tarihinde "esxi" kategorisine yazıldı.


Merhaba,

Bu yazımda sizlere Vmware donanım uyumluluk sürümlerinden bahsedeceğim. Başka bir deyişle Vmware hardware Compatibility Version.

Vmware donanım uyumluluk sürümü, fiziksel server üzerinde ki donanım özellikleri Vmware ESXI kurulumundan sonra ESXI’ bu özellikleri sahip olur. Bu donanım kaynaklarının ne kadarını sanal makinelere aktarabileceğimizi gösteren tablodur.

Vmware donanım uyumluluk sürümü büyüdükçe sanal servera atayabileceğimiz donanım kaynaklarının değerleri de yükselir.

Kısa bir örnek ile açıklamak gerekir ise;

Kullanmış olduğunuz SQL sanal makinenizin mevcut özelliklerini arttırmak istiyorsunuz. 64 Core CPU ve 1TB Ram ataması yapmak istiyorsunuz.  Bu işlemi yapabilmemiz için VMware ESXI sürümümüz 5.1 veya üzeri bir sürüm olmak zorundadır. Ayrıca VMware donanım uyumluluk sürümü de en az Versiyon 9 olmalıdır.

Listenin tamamına ise linkten ulaşabilirsiniz. https://kb.vmware.com/s/article/2051652

 

Sanal sunucularımızın üzerinde donanım uyumluluk sürümlerini yükseltebilmek için fiziksel sunucumuz üzerinde çalışan VMware ESXI sürümü de önemlidir.

Hangi VMware ESXI sürümü hangi donanım versiyonunu ve hangi vCenter sürümünü destekliyor aşağıda ki tablodan detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Listeye https://kb.vmware.com/s/article/2007240 bu linkten ulaşabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir sorunuz var ise yorum kısmından veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonra ki yazımız da görüşmek üzere….

Kimler Neler Demiş?


Yorum Yap

ÖYLESİNE

<
>
< >

Untalya.com