Server 2019 RDS de ki Yenilikler

Mustafa ERSÖZ tarafından 23.04.2020 tarihinde "server 2019" kategorisine yazıldı.


Merhaba,

            Eski ismi Terminal Service olan teknoloji Server 2008 R2 ile beraber güncellenerek RDS (Remote Desktop Service) Server olarak değiştirilmiştir. Bu servisin amacı ise; kullanıcıların uygulamalarını kendi yerel bilgisayarı yerinde merkezi bir sunucu üzerinde çalıştırılmasını sağlamaktadır.

            Peki bu bize ne sağlar? Daha çok Turizm sektörüne yönelik işlemler yaptığım için bu öreneği de buradan verelim.  Otel sistemlerinde kullanılan PMS sistemlerinde SQL Server merkezi bir sunucuya kurularak Clientlara küçük bir exe kurularak merkezi SQL Server ile haberleşmesi sağların. Yapının ve son kullanıcının sayısı arttıkça sistemlerde yavaşlama meydana gelecektir. Grup otellerde ise bu sistem daha da karmaşık hal almaktadır. Her tesis için ayrı bir sistem kurulması yönetilmesi. Bu gibi durumlarda Merkezi bir sistem üzerine RDS rolü kurularak bütün kullanıcılar merkezi RDS Server üzerine bağlanarak çalıştırılması sağlanabilir. Böylelikle son kullanıcı bilgisayarların özelliklerin çok bir önemi kalmamaktadır.

RDS Server yapısında sistemin yedeklenmesi, yönetilmesi, pms güncellenmesi çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

RDS Server 2019 ile gelen yenilikleri aşağıda ki gibi sıralayabiliriz;

 • BT yönetimi
 • Kullanıcı deneyimi
 • Gelişmiş güvenlik

BT yönetimi

 • Çeşitli RDS sürümlerinden lisansların daha kolay yönetilmesini sağlamak için Windows Server ın RD Lisans sunucularından faydalanılabilecek.
 • RD Lisans sunucularının Active Directory ye doğrudan erişmek için RDS kullanıcı istemci erişim lisanlarını (CAL) Active Directory nesnelerine güncelleme yeteneği ile çalışanların lisanlarını yönetmeyi de kolay hale getirildi.
 • İş ortaklarının izleme panoları oluşturmak ve sağlıklı bir kullanıcı deneyimi sunmak için verilere kolay bir şekilde erişmek için (Performans Sayaçları) API ler eklendi.

Kullanıcı deneyimi

Son kullanıcıların performanslarını artırmak için RDS 2019 aracılığı ile masaüstü ve uygulamalardan yararlanabilecekleri gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yatırımlar yapıldı.

 • Microsoft Outlook gibi uygulamalar ile verimliliği artırmak için eylem merkezine RemoteApp için modern bildirimler eklendi.
 • Yoğun iş yükleri için sanal makine(VM) izole ve performans sağlamak amacı ile RDS 2016 da ki Discrete Device Assignment yenilikler üzerinde geliştirilmeler yapıldı.
 • GPU sanallaştırma teknolojisinde ki yapılan bu geliştirme network trafiğinin azalmasına ve sorunsuz bir şekilde video oynatılmasına olanak sağlıyor.
 • Uçtan uca kaliteli bir görüntü ile istemci ve sunucuda ki CPU kullanımı ve bant genişliği azaltıldı.

Gelişmiş güvenlik

 • Windows admin center entegrasyonu ile tüm yerel ve uzak sunucu yönetimini tek bir bölmede birleştirilerek yönetim kolaylığı sağlandı.
 • Son kullanıcılara güvenli, ölçeklendirilebilir ve uygun maliyetli bir masaüstü kullanım senaryosu için çoklu oturum Windows Defender optimizasyonu geliştirildi.
 • Tüm özelliklerin dağıtımını uçtan uca Datagram Layer Security (DTLS) tabanlı şifreleme ile yapılmaktadır.
 • Web istemcisi ile bağlanan kullanıcılar için basitleştirilmiş bir kimlik doğrulama (SSO) için web istemcisi desteği eklendi

 

Kaynak: https://cloudblogs.microsoft.com/windowsserver/2018/10/03/remote-desktop-services-2019-generally-available-with-windows-server-2019/

 

               Bir sonra ki yazımda Server 2019 da RDS rolünün kurulumunu anlatacağım.

Kimler Neler Demiş?


Yorum Yap

ÖYLESİNE

<
>
< >

Untalya.com